Gdańsk-praca.pl

Praca w Gdańsku | Praca w województwie pomorskim

Sąd pracy

Posted on | June 1, 2009 | 6 Comments

Jeżeli zostaliśmy niesłusznie wyrzuceni z pracy, albo nie dostaliśmy pensji, czy też jesteśmy ofiarą mobbingu i co najważniejsze chcemy walczyć o swoje racje, to możemy wystąpić do sądu pracy. Do sądu można udać się z pewnymi konkretnymi sprawami, jak na przykład jeżeli chodzi o niewypłacenie pensji, wynagrodzenia za nadgodziny, o odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych lub jeżeli jesteśmy w pracy ofiarą mobbingu. Generalnie czas na napisanie pozwu zależy od charakteru sprawy i wynosi od siedmiu do czternastu dni. Pozew składa się w sądzie właściwym dla adresu pracodawcy. Natomiast jeżeli osobą pozwaną jest osoba fizyczna to wtedy pozew składamy w sądzie odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby. W pozwie do sądu należy umieścić nazwę i adres sądu, swoje imię i nazwisko oraz dane osoby pozwanej, jeżeli mamy pełnomocnika to należy napisać kto nim jest, następnie dokładnie należy określić swoje żądanie i napisać wartość sporu, należy opisać okoliczności i dowody uzasadniające żądanie, oraz podać listę świadków. Na pozwie należy się podpisać. Istnieje możliwość złożenia pozwu ustnie. Wystarczy tylko odwiedzić sekretariat sądu, gdzie zostanie sporządzony odpowiedni protokół. Pozostaje tylko kwestia adwokata, czy go brać, czy też nie. Jeżeli potrafimy się sami obronić, to wydaje się to zbyteczne. W przeciwnym razie lepiej będzie powołać pełnomocnika. Jeżeli kwota roszczenia nie przekracza wartości 50 tysięcy złotych to pracownik nie płaci kosztów sądowych, wynika to z ustawy. Jeżeli wartość sporu przekracza tę kwotę to wtedy płacimy 5% kwoty jakiej żądamy.

VN:F [1.0.5_294]
Rating: 4.6/10 (5 votes cast)

Comments

6 Responses to “Sąd pracy”

 1. wioleta
  January 10th, 2010 @ 4:07 pm

  witam,mam pytanie,ubezpieczyłam się grupowo w zakładzie pracy,niestety kierowniczka za późno złożyła papiery a ja nie otrzymałam świadczenia z tytułu śmierci rodzica czy są szanse na wygranie sprawy??

  VA:F [1.0.5_294]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. KRZYSIEK
  January 21st, 2010 @ 5:46 pm

  Witam ,mam pytanie pracuje na czarno ja plus kilku moich znajomych mamy problem z odzyskaniem zarobionych pieniedzy i nie wiemy co w tej sprawie zrobic jesli by nie stanowiło to wiekszego problemu prosze o radez wyrazami szacunku Krzysiek.chodzi głównie o to czy mamy szanse na te pieniądze i o całą procedure związaną z jej odzyskanie oraz jakie to poniesie za sobą koszta

  VA:F [1.0.5_294]
  Rating: 3.0/5 (7 votes cast)
 3. sykwek
  February 16th, 2010 @ 5:30 pm

  witam milem powazny wypadek przy pracy,pracodawca go ni uznal,malo tego zmusil swiadkow do falszywych zeznan.zalozylem do prokoratury o wszczecie postepowania wszystko umorzyli.inspekcja pracy rowniez co moge zrobic jeszcze?do kogo sie odwolac?

  VA:F [1.0.5_294]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 4. nowy 12345
  April 18th, 2010 @ 4:34 pm

  Czy umowa lojalnościowa bez podania w niej wartości szkolenia jest ważna ?

  VA:F [1.0.5_294]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 5. Łukasz
  September 13th, 2010 @ 2:37 pm

  Witam.Pracowałem w firmie najpierw na czas nieokreslony a nastepnie na czas okreslony.Złozylem wypowiedzenie o prace w maju.Firma zalega mi z platnoscia za kilka miesiecy pracy.Ustnie bylismy dogadani ze kwota zostanie mi oddana lecz minely 4 miesiace a otrzymalem tylko kilkaset zl z naleznych mi kilku tys.Wspomne ze wczesniej podpisywalem liste pracy ale odkad zaczal byc problem z pieniedzmi nic nie podpisywalem tylko kilka zaliczek.Czy moge wystapic do sadu pracy z odpowiednim pozwem odszkodowawczym?

  VA:F [1.0.5_294]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 6. Ania
  December 7th, 2010 @ 5:40 pm

  Co mam zrobić?Jestem niepełnoletnia pracowałam na promocji 2 dni, miałam podpisaną umowne o zlecenie z firmą AKCENT – Studio Promocji 43-100 Tychy ul. Piłsudskiego, co prawda nie wypłacono mi 144zł plus dojazd do pracy z Gdańska do Rumi czyli w sumie zostałam oszukana na 200zł ale ta firma notorycznie zatrudnia i oszukuje biednych ludzi.

  VA:F [1.0.5_294]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Leave a Reply